כל האופציות על השולחן

מה שחשוב לדעת על אופציות ומניות לעובדי הייטק

 

בשנים האחרונות ההייטק בישראל עבר שינויים מהותיים. אם בעבר אופציות היו נחלתם של משקיעים, מייסדים או בעלי תפקידים בכירים, גיוסי העתק וגל ההנפקות חסר התקדים הביאו את האופציות גם לשולחנות העובדים, זוטרים ובכירים כאחד. שכיח במיוחד "מודל אופציות ארבע השנים", אולם בטרם חתימה על חוזה כדאי להכיר את הסוגים העיקריים של האופציות, דרכי המימוש שלהן ואיך זה עשוי להשפיע על בחירת מקום העבודה שלכם.

במילים אחרות, אתם יכולים להיות מתכנתי על בפייתון או ב-Angular, אבל אופציות הן שפה אחרת וכוללות מינוחים כמו RSU, ESPP ו-ESOP. אז בואו נבין מה כל זה אומר.

אופציה, מניה ומה שביניהן

 

אופציה היא חוזה המאפשר לממש פעולה מסוימת בתנאים ובמועד שנקבעו מראש. בעצם, לכשעצמה אופציה היא חסרת ערך ותמיד היא מבוססת או מייצגת נכס אחר. אופציות לעובדים בהייטק, במקרה שלנו, מהוות אפשרות לרכישה של מניות של החברה על ידי העובדים. מניה היא יחידת בעלות בחברה המזכה את בעל המניה בנתח יחסי ברווחי החברה, מה שנקרא דיבידנד, זכות הצבעה באסיפות החברה ועוד עניינים כאלה ואחרים שבדרך כלל לא מעניינים את בעלי המניות ה"קטנים".

חתמתם על ESOP (Employee Stock Option Plan)? קיבלתם אופציות בחברה שבה אתם עובדים המקנות לכם זכות לקנות מניות (להמיר את האופציות למניות) בהתאם לכמות האופציות שיש לכם ובמחיר שנקבע מראש. לדוגמה, אופציה של חברת "הכי טובים בהייטק" ניתנה לאסף במחיר מימוש של 10 שקלים למניה ותבשיל בעוד ארבע שנים (תקופה זו מכונה תקופת ההבשלה). ברגע שהאופציות הבשילו, אסף החליט לממש את האופציה וקנה ב-10 שקלים מניה אחת. האם אסף החליט נכון? מחיר המניה בזמן הענקת האופציה לאסף היה 10 שקלים וכיום כל מניה של החברה שווה 20 שקלים (נקרא "בתוך הכסף"). אז כן, אסף עשה בשכל והרוויח 10 שקלים ב-4 שנים. לא רע בכלל, מבחינת אחוזים.

איך מממשים את האופציות האלו

 

ברוב החברות אופציות ניתנות למימוש לאחר ארבע שנים. בשנה הראשונה לא תקבלו אופציות כלל והחל מהשנה השנייה לעבודתכם תקבלו אופציות כל תקופת זמן מוגדרת (רבעון, נניח). ההיגיון שבבסיס המודל הוא לתמרץ את העובד להישאר בחברה ולהצטיין בתחומו, שכן במידה ולא השלים את תקופת העבודה, אופציות שלא הבשילו ימחקו.

כאשר חברה הופכת לציבורית (מונפקת) ונסחרת בשוק ההון, ניתן לקנות ולמכור את המניות שלה באופן שוטף. במידה והחברה עדיין פרטית (לא הונפקה) מימוש האופציות וקנייה או מכירה של מניות מתבצע במסגרת סבבי גיוס הון של החברה וסבבי סקנדרי (או שירותים של חברות הפועלות בשוק המשני ומסייעות לעובדים לממש את האופציות והמניות שלהם). חשוב לשים לב למועד פקיעת האופציה (כן, יש לה תאריך תוקף) ולוודא שהוא מוארך על ידי החברה לפי הצורך. אם תאריך התפוגה הגיע והאופציה לא מומשה, היא פשוט נמחקת. עזבתם את החברה ויש בידכם אופציות שהבשילו? תוכלו לממש אותן בתקופת זמן מוגדרת מרגע עזיבתכם.

אילו אופציות (או מניות) ובאיזו חברה

 

חשוב להבין שמחיר האופציה נקבע בהתאם להערכת השווי הנוכחי של החברה. נכנסתם לחברה בתחילת דרכה? פוטנציאל העלייה הוא גבוה משמעותית מאשר בחברה שנמצאת לאחר מספר רב של סבבי גיוס או רגע לפני הנפקה. בשנים האחרונות עליית השווי האדירה של חברות הייטק בישראל שינתה את החיים ללא מעט עובדים, בזכות מימוש האופציות. קחו בחשבון שבמקרים של הנפקה, לרוב ישנה תקופת חסימה של מספר חודשים בהן לא ניתן למכור את המניות (שהומרו מן האופציות). השווי של האופציות שלכם נגזר ממועד הצטרפותכם ומהערכת השווי של החברה באותו זמן. הרווח נובע מהערכת השווי במועד המימוש או ממחיר המניה בבורסה אם מדובר בהנפקה. איך אומרים? תזמון הוא עניין של טיימינג.

אם התחלתם לעבוד בחברה שכבר הונפקה ונסחרת בבורסה, ברוב המקרים תזכו לתגמול מבוסס מניות (ולא אופציות) משני סוגים:  RSU(Restricted Stock Units) ו-ESPP (Employee Stock Purchase Plan). RSU הן מניות חסומות. פשוט תקבלו מניות של החברה ותוכלו לסחור בהן לאחר תקופת זמן מוגדרת, ואם מחיר המניה עלה בתקופת ההמתנה – הרווחתם! ESPP היא תכנית רכישת מניות על ידי העובדים. להבדיל מ-RSU בו תקבלו מניות ב"מתנה", ב-ESPP תשלמו על המניות מתוך השכר שלכם (אם תרצו) אבל בהנחה על מחיר השוק של המניות. כאן אין חסימה ותוכלו מיד למכור את המניות ובכך להרוויח את ההפרש בין ההנחה שקיבלתם לבין מחיר השוק של המניה הנסחרת בבורסה.

האם כדאי להתעקש על אופציות או להעדיף במקומן שכר גבוה יותר? רוב המעסיקים רואים בהענקת תגמול מבוסס אופציות או מניות זהות אינטרסים בין המעסיק לבין העובד. הרי שאם שווי החברה יעלה, בין היתר בעקבות המחויבות והמסירות שלכם לחברה, אז העובדים יהנו מתגמול נאה בעקבות עליית שווי האופציות או המניות. אין ספק כי פוטנציאל האפסייד של אופציות בחברה צעירה בתחילת דרכה הוא הגבוה ביותר, אך בהתאמה גם המסוכן ביותר. אוהבים סיכונים? מחפשים הכנסה קבועה?  דעו את עצמכם והחליטו בהתאם.

השורה התחתונה – עשו שיעורי בית

 

סוגי התגמול השונים של אופציות ומניות מחייבים לעשות שיעורי בית במסגרת חתימה על חוזה חדש או תוך כדי העבודה הנוכחית שלכם. כמו כל דבר בחיים, לכל תכנית יתרון וחסרונות משלה וחשוב להבין את ההבדלים ולהחליט בהתאם לנסיבות האישיות והפיננסיות שלכם מה מתאים לכם. בניגוד לאינטואיציה, אם אתם אוהבים סיכונים ומחפשים את הרווח שיהווה לכם Game Changer, אולי בכלל כדאי לכם לעבוד בחברה קטנה בתחילת דרכה ולא בענקיות טק או בחברות שעומדות רגע לפני הנפקה. מחפשים תגמול קבוע ובטוח יחסית? בחברות הבוגרות תמצאו תוכניות תגמול שכאלה. בקיצור, כל האופציות על השולחן.

 

 

 

משרת הייטק Experis

 

נשמח לשמוע מכם, מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה

    צרו קשר