צפי גיוסים, חובת התחסנות ומה שביניהם – סקר עולמי לתחילת 2022

במהדורת ה-60 של סקר צפי התעסוקה של ManpowerGroup העולמית, השתתפו 39,000 מעסיקים מרחבי העולם שכללו 505 מעסיקים ישראלים.

מהסקר עולה כי הרבעון הראשון של 2022 מביא איתו תנופת גיוסים הממשיכה את גל ההתאוששות לאחר המגיפה שכבר הפכה לשגרה אצל רוב העולם. עולם התעסוקה השתנה וממשיך להשתנות בקצב גבוה, המעסיקים ממשיכים להתמודד עם מצוקת הכישרונות והצורך בשינוי מודל העבודה המסורתי.

ההגעה היום יומית למשרד הוחלפה על ידי מודל היברידי שבו יש שילוב מוגבר בין עבודה במשרד לבין עבודה מרחוק. בהתאם למצב, הסקר למעסיקים כלל גם את השאלה על חובת ההתחסנות והאם יש עידוד בעניין הזה בצורת בונוסים או מודעות.

 

מגמת עלייה בצפי הגיוס בארץ

המעסיקים בישראל מדווחים על צפי תעסוקה של 35%+ (לאחר התאמה עונתית), הנתון הזה מספר שתוכניות הגיוס מתחזקות גם בהשוואה לרבעון המקביל שנה שעברה וגם בהשוואה לרבעון הקודם, בשיעור של 32%+ ו-24%+ בהתאמה. בזמן שגם אצלנו רואים עלייה בהשמה להייטק, בכלל המקצועות הרלוונטים.

בדומה למגמה שהחלה ברבעון הקודם, המעסיקים שהשתתפו בסקר צופים עלייה בפעילות גם ברבעון זה. 49% מהם מתכוונים לגייס עובדים, 33% מתכננים לשמור על היציבות בהיקף כח העבודה ורק 14% צופים כי יאלצו לפטר עובדים קיימים.

תעשיית ההייטק משפיעה באופן ישיר על מירב הנתונים, ואפשר ללמוד את זה בעזרת הפילוח לערים כששוק העבודה החזק ביותר הוא בתל אביב עם צפי של 44%+.

מבחינת גודל החברה, הגידול המרשים ביותר נרשם בקטגורית המעסיקים הגדולים, עם צפי של 37%+, כאשר הנתון הזה מגובה בפועל בגיוסי צוות גדולים במקצועות ההייטק, בנוסף לגיוסים של אקדמאים שעשו הסבה להייטק.

בצל החיים לצד המגפה, נשאלו המעסיקים 2 שאלות נוספות:

  • האם בכוונתך לדרוש מעובדי ועובדות הארגון להתחסן נגד הקורונה כתנאי לחזרתם למקום העבודה?
  • מהי מתכונת העבודה המתוכננת בארגונכם?

לפי התוצאות, רוב המעסיקים יטילו חובת התחסנות על כל העובדים או חלקם בהתאם לתפקידיהם. רק  11% מהם מדווחים שאין להם תוכנית ספציפית.

לגבי מודל העבודה ניתן לראות כי 57%-33% מהעובדים בישראל (בהתאם לתפקידם) יעבדו במתכונת משולבת (היברידית).

                                 

                                                                               

העולם מתאושש

במבט גלובלי, מעסיקים מדווחים על צפי תעסוקה נטו של 37%+. לעומתנו, רוב המדינות והאזורים בעולם מתאוששים רק עכשיו מהמגפה וברבעון הנוכחי דווח על צפי חיובי לראשונה מאז התקופה שלפני מגפת הקורונה.

גם בעולם, ענף ההייטק והטכנולוגיה הוא זה שמתאושש באחוזים הגבוהים ביותר ומשמש כמנוע צמיחה של הכלכלות הבינלאומיות. בענף ה-IT דווח על צפי של  (50%+) ואחריהם ענף הבנקאות, פיננסים, ביטוח ונדל"ן (43%+) וענף המסעדנות והמלונאות (40%+) שספג את המהלומה הקשה ביותר.

בכל הקשור לקורונה, 61% מהמעסיקים בעולם יטילו חובת התחסנות על כל העובדים או חלקם בהתאם לתפקידיהם ו- 51% מהמעסיקים יעסיקו את העובדים בתפקידי כספים ופיננסים במודל היברידי.

 

הסקר, שנערך השנה בפעם ה-60, מכיל עוד נתונים רבים על התעשיות השונות בעולם ובישראל, ההשוואה בין הסקטורים והחזרה לשגרה, ומפלח את שוק העבודה לפרטי פרטים.

 

לצפייה בסקר המלא

נשמח לשמוע מכם, מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה

    צרו קשר